Верховна Рада прийняла законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми». Його розробили з метою удосконалення системи забезпечення прав дітей в Україні, шляхом удосконалення механізмів та процедур прийняття рішень щодо захисту дитини за місцем її фактичного перебування, розвитку соціальних послуг з підтримки сімей з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини, постраждали внаслідок воєнний дій чи збройних конфліктів, повідомляють на сайті Президента України.
Законопроект передбачає внесення змін та доповнень до 9 чинних законів України та приводить норми діючого законодавства у відповідність до Конвенції ООН про права дитини.
– Прийнятий законопроект дозволить удосконалити механізм попередження соціального сирітства, захисту дітей, які постраждали внаслідок воєнний дій чи збройних конфліктів, забезпечення права кожної дитини виховуватись у сім’ї, перш за все, рідній. Він також визначає повноваження органів опіки та піклування щодо захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розширює повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо розвитку соціальних послуг з підтримки сімей з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини; створює правові підстави для тимчасового влаштування дітей в сім’ї патронатних вихователів і запровадження послуги «сімейного патронату», – зазначив Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба.
Суть основних змін та доповнень:
– до Закону України «Про охорону дитинства» – в удосконаленні системи захисту дітей шляхом запровадження механізму прийняття рішень щодо дитини на основі принципу «забезпечення найкращих інтересів дитини»; визначення державних гарантій щодо захисту дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів. Внесені зміни також акцентують увагу, що державна політика у сфері охорони дитинства має, перш за все, передбачати заходи з розвитку послуг для підтримки сімей з дітьми.
– до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» – в удосконаленні процедури обліку та соціального захисту дітей, які є внутрішньо переміщеними особами, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування .
– до Сімейного кодексу України (ст. 252 -256) – у запровадженні інституту «патронату над дітьми», який передбачає перебування дитини в спеціально підготовленій сім’ї (терміном до 3-х, в окремих випадках – до 6-ти місяців), а не потрапляння до інтернатного закладу.
Микола Кулеба зазначив, що загальні витрати на надання послуг одній дитині в сім’ї патронатного вихователя в 2 рази менші ніж у центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та інтернаті, в 4 – ніж в будинку дитини. Прийняття Законопроекту дозволяє поширити цю практику по всій країні.
Також Уповноважений Президента з прав дитини наголосив, що прийняття законопроекту – це вагомий етап на шляху запровадження європейських стандартів та підходів до забезпечення прав дітей, відображених в постанові Ради Європи щодо прав дітей та розвитку соціальних послуг, дружніх до дітей та сімей, Керівних принципах ООН щодо альтернативного догляду за дітьми, постанові Європейської комісії «Інвестиції у дітей: розірвати коло неблагополуччя».
Уповноважений висловив особливу подяку народним депутатам-авторам цього законопроекту: Ірині Геращенко, Ганні Гопко, Лілії Гриневич, Марії Іоновій, Ірині Луценко, Олені Кондратюк.
Прес-служба ОДА
Залишити відповідь