Останні 30 років епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ лишається нестійкою: реєструються поодинокі випадки захворювання, є умови для його поширення. Тож зберігається тенденція до зростання рівня захворюваності.
Як інформують в обласному центрі контролю та профілактики хвороб, востаннє на Черкащині сказ у людини зареєстрували в липні 2003-го у Звенигородському районі. Батьки дитини, яку покусала безпритульна кішка, не звернулися за медичною допомогою. Через це, не отримавши необхідних щеплень, дитина померла.
У 2024 році, за інформацією Держпродспоживслужби, ситуація із захворюваністю на сказ серед тварин значно погіршилась. На 38-ми адміністративних територіях виявлено 94 випадки сказу серед тварин: у 38 собак, 39 котів, 14 лисиць, 2 кіз, 1 єнотовидної собаки.
Кількість осіб, які звернулись по антирабічну допомогу внаслідок нападу тварин, збільшилась на 17,9 % і становить 2168 людей. Антирабічні щеплення призначили 37,8 % постраждалих, 819-ти особам, що в 1,6 раза більше, ніж у 2023 році.
Упродовж січня 2025-го, за інформацією Державної регіональної лабораторії Держпродспоживслужби, в Черкаській області сказ лабораторно встановлено у дев’яти тварин: трьох котів, п’яти собак та однієї лисиці. Від нападу хворих на сказ тварин постраждали 20 черкащан.
Сказ (водобоязнь) – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно тяжке і невиліковне інфекційне захворювання, яке неминуче закінчується смертю.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі поранення, подряпини або слизові оболонки.
Перша допомога при укусі твариною:
Якнайшвидше ретельно промийте рану, подряпини, садна чи заслинені місця струменем води з милом.
Обробіть краї рани спиртом 70% або настоянкою йоду 5%. Накладіть стерильну пов’язку. Ці заходи значно знизять ризик розвитку сказу.
Негайно зверніться по медичну допомогу до травматологічного пункту. У разі його відсутності – до хірургічного кабінету або хірургічного відділення лікувально-профілактичного закладу.
У разі підозри на зараження сказом потрібна негайна імунізація, адже дія вакцини проявляється через 2-3 тижні.
Вчасно і кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу можуть вберегти вас від трагічних наслідків.
Після появи симптомів специфічного лікування не існує, захворювання практично завжди закінчується летально.
Для профілактики сказу необхідно:
щороку вакцинувати тварин,
дотримуватись правил їх утримання,
🩸 уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Залишити відповідь