Сказ-особливо небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка завжди закінчується смертю. Хоча в м.Сміла сказ серед тварин не реєструвався з 2008р, територія прилеглих районів декілька років вважається неблагополучною по сказу, були випадки заходу в місто лисиць з підозрою на захворювання сказом. З 5 жовтня, у зв’ язку з випадком сказу у собаки, покусаною скаженою лисицею, в м.Сміла по пер. Посадочному, на два місяці територія кварткому № 9, рішенням Державної Надзвичайної протиепізоотичної комісії при Смілянській міській раді, оголошена неблагополучною по сказу, а решта території міста – загрозливою. В місті будуть проводитись заходи відповідно до плану локалізації та ліквідації осередка сказу тварин.
Джерелом сказу в природі є дикі тварини ( вовки, лисиці, куниці, еноти, гризуни, кажани), які захворівши втрачають страх перед людиною і забігають в населені пункти, наносять укуси людям і домашнім тваринам. При захворювані домашніх тварин, вони стають джерелом інфекції і виникають осередки сказу міського типу. Вірус в слині хворої тварини з’являється за 10 днів до появи клінічних ознак захворювання. Тому за твариною, яка нанесла укуси людям необхідно проводити ветеринарний нагляд протягом 10 днів з моменту укусу для визначення його безпечності по сказу. Знищувати тварину до закінчення ветнагляду не можна.
Для попередження зараження цією смертельною хворобою необхідно уникати контакту з бродячими та хворими тваринами. Особливу небезпеку в поширенні сказу відіграють укуси дикими хижаками, кажанами, бродячими котами та собаками. Поява дикої тварини в денний час в населеному пункті може вказувати на захворювання її сказом.
Вилікувати сказ неможливо та попередити захворювання і вберегти життя можна шляхом проведення лікувально-профілактичних щеплень особам, які постраждали від покусів небезпечними щодо захворювання на сказ тваринами.
Для попередження захворювання на сказ при укусах тваринами необхідно:
– негайно промити рану, місце ослинення струменем води з милом та обробити розчином йоду;
– терміново звернутись за медичною допомогою в травматологічний пункт міської лікарні (він працює цілодобово) або травматологічне відділення;
– сприяти проведенню 10 денного ветеринарного нагляду за твариною, яка нанесла укус;
– невідкладно прийняти повний курс призначених лікарем антирабічних щеплень проти сказу, це 6 щеплень по 1 мл в м ‘яз плеча протягом 3 місяців. Протипоказань до щеплень немає. Їх роблять по життєвим показам навіть дітям, людям похилого віку , вагітним жінкам. Вакцина для щеплення виділяється безкоштовно.
– швидко, протягом доби, доставити труп загиблої тварини в райветлабораторію, з дотриманням правил безпеки. Небезпечно самостійно розтинати труп, знімати шкіру чи вживати м’ ясо загиблої тварини.
Основним заходом профілактики сказу є ліквідація хвороби серед тварин, носіїв і джерел збудника інфекції, шляхом регулювання чисельності хижих звірів на прилеглих територіях, знищення бродячих собак і котів в місті, суворого виконання міських правил утримання домашніх тварин. Щоб попередити біду в своїх оселях, власники собак та котів щорічно робіть тваринам профілактичні щеплення проти сказу в лікарні ветмедицини або на кварткомах під час планових щеплень ветслужбою.
Консультацію з питань профілактики захворювання на сказ можна отримати в санепідемслужбі міста (тел 4-01-44, 5-25-51), в міській лікарні ветеринарної медицини (тел 4-72-71), в травматологічному пункті міської лікарні
( тел. 4-72-75)
Зав. відділення епідеміологічних досліджень
Смілянського міськрайоного відділу
ДУ «Черкаській обласний
лабораторний центр МОЗ України» Клочан С.В.
Начальник Смілянської міської державної
лікарні ветеринарної медицини Поплавський А.М.
Залишити відповідь