Вчасно ознайомитися зі змінами, які відбуваються у суспільному житті країни внаслідок законодавчих ініціатив Уряду, дозволяє громадянам у повному обсязі реалізувати свої права та уникнути можливих проблем у працевлаштуванні. Закон України «Про зайнятість населення» передбачає низку інструментів, що підвищують конкурентоспроможність осіб на ринку праці.
Один із таких інструментів, який визначений у статті 30 Закону України «Про зайнятість населення», передбачає видачу ваучерів деякій категорії громадян для підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці. На сьогодні в області за ваучерами здійснюють перепідготовку 10 громадян за професією «кухар» на базі ТОВ «Навчальний центр «Інформаційне забезпечення бізнесу» м. Умань. Минулоріч за вище вказаною професією також 10 осіб здійснили перепідготовку у ДНЗ «Канівське вище професійне училище». Наразі вони активно проявляють власні вміння у новій для себе сфері.
Механізм видачі ваучерів визначений Порядком видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці (далі – Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 207 (із змінами і доповненнями).
Відповідно до Порядку право на одноразове отримання ваучера мають:
- особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років;
- особи, звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції або Державної кримінально-виконавчої служби України у зв’язку із скороченням чисельності, штату;
- особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, з числа інвалідів до отримання права на пенсію;
- внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи.
- Із вище перерахованої категорії громадян дія Порядку не поширюється на:
- осіб, які не мають професійно-технічної або вищої освіти;
- осіб, які проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі – Фонду);
- осіб, які зареєстровані в службі зайнятості як безробітні.
- На підставі ваучера здійснюється:
- перепідготовка;
- спеціалізація;
- підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями згідно з пріоритетними видами економічної діяльності;
- підготовка на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні.
Перелік професій, спеціальностей, напрямів підготовки та підвищення кваліфікації, для навчання за якими може бути виданий ваучер, затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 25.06.2015 № 661 (далі – Перелік). Служба зайнятості не видає ваучери для здобуття особою ступеня вищої освіти. Перепідготовка на підставі виданого службою зайнятості ваучера здійснюється виключно за професіями, а не спеціальностями.
Враховуючи вище зазначене, особи, які мають вищу освіту, можуть отримати ваучер для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці шляхом:
- перепідготовки за однією з професій із Переліку;
- спеціалізації або підвищення кваліфікації за спеціальністю у разі, якщо ця спеціальність входить до Переліку, за умови відповідності іншим вимогам, зазначеним у Порядку.
Особа самостійно визначає професію (спеціальність), напрям підвищення кваліфікації з затвердженого Переліку, а також форму та місце навчання.
Вартість ваучера встановлюється в межах вартості навчання і не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на момент прийняття рішення про його видачу.
У разі, коли вартість навчання у навчальному закладі перевищує максимальну вартість ваучера, особа або роботодавець можуть здійснити оплату різниці вартості навчання.
Порівняно з традиційною організацією профнавчання за рахунок коштів Фонду, ваучер дає більше свободи користувачам щодо вибору форми та місця навчання.
Прес-служба Черкаської ОДА
за інформацією ОЦЗ
Залишити відповідь