Станом на 01.07.2019 в Україні зареєстровано 56 випадків захворювання на ботулізм, під час яких постраждало 63 особи, із них 4 померли, за аналогічний період 2018 року зареєстровано 41 випадок, під час яких постраждало 46 осіб. З початку року серед всіх випадків ботулізму, 31 – пов’язаний з рибною продукцією, у тому числі – 10 ймовірно пов’язані з вживанням рибної продукції промислового виготовлення. В м. Сміла випадки захворювань на ботулізм не фіксувались.
Ботулізм – це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) за неправильних умов зберігання чи транспортування продуктів харчування. Ботулотоксин, що виділяє паличка ботулізму є найнебезпечнішою органічною отрутою, сильнішою за грибні токсини та отрути змій. Рекомендують утримуватися від вживання їжі, про якість якої споживачу достеменно невідомо.
Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в’ялені м’ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку збудників та утворення токсинів. Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів.
Необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб. У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.
З метою попередження харчових отруєнь населенню необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
– не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
– швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;
– ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;
– сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
– захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
– не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.
З метою попередження харчових отруєнь операторам ринку необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
– не допускати прийом і реалізацію риби без супровідних документів, в немаркованій тарі, перевезення риби транспортом, який не відповідає вимогам законодавства у сфері безпечності харчових продуктів
– посилити виробничий контроль, в тому числі лабораторний, за дотриманням санітарних заходів, виконанням санітарно-протиепідемічних (профілактичних) та ветеринарно-санітарних заходів,
– забезпечити відповідний температурний режим на всіх етапах обігу рибної продукції
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад.
За інформацією Смілянського міського управління державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
Залишити відповідь