27 травня цього року відзначався день розсіяного склерозу, який є хронічною хворобою, що вражає відділи головного і спинного мозку. Причиною захворювання є неправильна робота імунної системи. Клітини імунні проникають у мозок, де руйнують оболонку нервових волокон (мієлінову оболонку), що призводить до утворення рубців. Нервова тканина замінюється сполучною. На обліку по місту Сміла станом на кінець 1 кварталу 2018 року перебуває 32 особи, з них 19 – жінки.
На відміну від старечого, розсіяний склероз вражає молодих людей (15 – 40 років.). Після 50 років значно знижується ризик виникнення захворювання.
Причиною розсіяного склерозу є: .
- Порушення роботи імунної системи. Це призводить до того, що імунні клітини – лімфоцити, проникаючи в мозок, атакують його клітини як чужорідні тіла, наприклад, віруси, бактерії. Так виникає запалена ділянка, на місці якої з’являється рубцева тканина.
- Частіше хворіють люди, що проживають в північних регіонах. Це пояснюється дефіцитом вітаміну D, що виробляється в організмі під впливом променів сонця.
- Існує расовий зв’язок з даним захворюванням. Так, китайці, японці і корейці майже не знають розсіяного склерозу. Найбільше страждають від цієї хвороби європейці. Відсоток хворих у великих містах вищий, ніж у сільській місцевості. Це дозволяє стверджувати, що несприятливе навколишнє середовище може впливати на виникнення хвороби.
- Існує думка, що захворювання може провокуватися вірусом.
До факторів, що провокує хвороба також відносять:
- схильність генетична;
- вірусні та бактеріальні захворювання;
- нестача вітаміну D;
- сильні стреси.
На перших етапах хвороба ніяк себе не проявляє, так як здорові клітини виконують функцію уражених ділянок. Перші симптоми з’являються при ураженні 50% нервових волокон. Симптоми посилюються в процесі розвитку хвороби.
- Двоїння, біль в очах.
- Одностороннє або двостороннє порушення зору.
- Почуття поколювання й оніміння в пальцях.
- М’язова слабкість, спазм, болі в м’язах.
- Зниження чутливості шкіри.
- Порушення координації рухів.
- Утруднення довільних рухів, неповний параліч кінцівок, параліч черепних нервів.
- Зниження інтелекту, порушення поведінки.
У кожного хворого захворювання розсіяний склероз проявляється по-різному. Тому лікування призначається індивідуально лікарем-невропатологом. Лікувальні заходи спрямовані на придушення прогресування хвороби, зміна її протікання, полегшення її симптомів. Хвороба не впливає значно на тривалість життя і є надія дожити до глибокої старості, будучи розумово і фізично дієздатним.
Фельдшер кабінету здорового способу життя міської поліклініки
Наталія Зінченко
Залишити відповідь