З нового навчального року уряд припинить фінансування малокомплектних шкіл. Згідно з рішенням Кабінету Міністрів, до розрахунку освітньої субвенції з 1 вересня 2025 року будуть включені лише ті школи, у яких навчається щонайменше 45 дітей, інформує osvita.ua.
У Міністерстві освіти і науки, коментуючи відповідне рішення уряду, наголошують, що відповідні зміни мають стимулювати місцеві органи самоврядування забезпечувати якіснішу освіту учням громад, зокрема в більших школах, які зазвичай ліпше забезпечені вчителями та навчальним обладнанням.
Окрім того, у малокомплектних школах в одному класі навчаються орієнтовно 5–6 учнів.
«Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування», – зазначають у МОН.
Ще однією проблемою є те, що зазвичай малокомплектні школи не забезпечені вчителями повною мірою. Також часто вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату, тому в таких школах є практика викладання деяких предметів непрофільними учителями.
«Це все впливає на зниження якості освіти в селах, про що свідчать результати ЗНО (НМТ) та міжнародного дослідження PISA», – повідомляють у МОН.
Водночас місцеві органи самоврядування можуть виплачувати зарплати вчителям зі своїх бюджетів – якщо в них є бажання і спроможність утримувати такі маленькі школи.
Ухвалене рішення не стосуватиметься початкових і спеціальних шкіл, де навчаються учні з особливими освітніми потребами.
Залишити відповідь