Сміла без електроенергії, а в той час в Італії страйк, але ми незламні – на онлайн-зв’язку. Саме так запам’ятаємо відзначення 300-річчя Григорія Сковороди у Смілі.
До ювілею мудролюба колектив телерадіомовної студії «Тясмин», КП «Медіа-центр» організував міжнародний літературно-мистецький перформанс за участю українців з Італії та смілян.
Активно підтримала ініціативу журналістів і стала партнером зустрічі центральна міська бібліотека ім. Олени Журливої. На онлайнзв’язку були українці із закордоння – бібліотекар за освітою родом із Харківщини Олена Тарасова (м.Генуя), письменник Жак Жаб‘є (м. Рим), а також сеньйор Массімо, який опікується українською громадою в Італії. Він три години поспіль тримав стяг України в центрі Генуї на заході, присвяченому пам’яті жертв Голодомору. На онлайн-включенні з Києва – наш земляк, науковець Сергій Конякін з темою «Григорій Сковорода і природа». Учасники зустрічі у Смілі зібралися у читальній залі бібліотеки. Всі об’єднані темою «Григорій Сковорода в моєму житті».
Перформанс тривав більше двох годин. Та навіть у таких часових межах багато сказати про Сковороду було неможливо, а мало – не хотілося. Розгорнутися на повну зможемо на хвилях радіо-FM «Тясмин» (106,4), адже перформанс трансформується у міжнародний медійно-культурний проєкт. Отже, що, власне, відбувалося? Розповідали та слухали особисті історії, пов’язані з філософом-ювіляром. Виступи були насичені змістом та сенсами.
Візьмемо на себе сміливість виокремити з кожного побіжно хоча б одну тему. Тамара Зеленецька вишила портрет та вірш Григорія Сковороди. Олена Нечипоренко презентувала відеопроєкт бібліотеки «А Савич каже» та книжкову виставку.
Пріоритетним в особистій історії Олександра Головченка були Сковородинівська Полтавщина та пам’ятні зустрічі в Ковраях на Черкащині. Людмила Скороход провела учасників знаковими місцями Харківшини, поділилася враженнями від Києво-Могилянської академії, торкнулася сучасних подій. Провів аналогії між життєписами Сковороди та Казанови та окреслив цікаві факти Тарас Заболотний. З погляду вчителя основ філософії та ініціаторки створення у Смілі діброви філософа подивилася на Григорія Сковороду Ніна Семеновська.
Олександр Вівчарик єдиний з присутніх був в Угорщині, країні, де мандрував Сковорода, і пробував там улюблене філософом токайське вино. Вітальне звернення до учасників зустрічі надіслала Любов Дяченко-Лисенко. З вдячним словом виступила Олена Дзевульська.
Вокальний гурт «Вербиченька» своєю піснею нагадав про козацьке коріння Григорія Сковороди. На улюбленому інструменті Сковороди – флейті грали учениця Дитячої школи мистецтв Маргарита Пономаренко та учениця музичної школи №2 Вероніка Шаповал.
Мені вдалося віднайти дотичність Григорія Сковороди до Сміли. Із превеликою радістю пригостила усіх пармезаном – улюбленим сиром Григорія Сковороди, а також подарувала присутнім балакучі арт-стаканчики, на яких можна прочитати афоризми мислителя та побачити його в абсолютно неочікуваній інтерпретації, зокрема й на оригінальних листівках.
Юлія ХАРЧЕНКО, автор та ведуча проєкту
Газета «Сміла», №50 (1354) 7 грудня 2022 р.
Залишити відповідь