19 листопада працівники гідрометеорологічної служби України відзначають своє професійне свято. Для колективу метеостанції Сміла це свято в цьому році особливе – адже в 2023 році виповнюється 100 років з часу створення метеостанції Сміла.
Перший запис про заснування нашої станції відноситься до 1881 року. З 1881 по 1898 рр. станція була снігомірною – на ній проводилися спостереження за сніговим покривом. З 1898 р. по 1921 р. дані про роботу станції, на жаль, не збереглися.
В листопаді 1921 року РНК УРСР прийняла декрет про заснування Української метеорологічної служби. В період становлення самої служби управлінням Південно-Західної залізниці в 1923 році була відкрита метеорологічна станція II розряду Бобринська.
З 1929 по 1941 рр. станція працювала безперебійно.
Під час Другої світової війни, в період окупації, станція працювала з березня 1942 року по листопад 1943 року. Матеріали спостережень були відправлені в Управління гідрометеорологічної служби (УГМС).
10 червня 1944 р. робота метеостанції була відновлена. На метеомайданчику встановлена психрометрична будка з термометрами, встановлені термометри на поверхні грунту. В приміщенні станції встановлені анероїд, барограф.
Метеостанцію двічі було перейменовано і двічі вона змінювала місце свого розташування. Майже через 20 років (в 1940 р.) метеостанцію перейменовано за назвою залізничної станції у метеостанцію ім. Т. Шевченка, а з 1992 р. вона носить назву «Сміла».
Через забудову прилеглої території вперше метеостанція “Сміла” змінила місце свого розташування в жовтні 1969 р., вдруге – в квітні 1997 р. З 1997 р. і дотепер метеостанція знаходиться в с.Холоднянське, Черкаського (раніше – Смілянського) району, Черкаської області.
Інформація про перших керівників станції не збереглася. Відомо, що з вересня 1944 р. по березень1947 р. начальником станції був Кошелап А.Н. З квітня 1947 р. по листопад 1968 р. метеостанцію очолював Борщ Іван Андрійович та був звільнений в зв’язку з виходом на пенсію. В грудні 1968 р. начальником М Сміла призначено Паргачову Анастасію Іллівну.
Анастасія Іллівна багато років свого життя віддала праці в гідрометслужбі. 37 років вона очолювала колектив М Сміла, а з 2005 р. по 2013 р. – до виходу на пенсію – працювала техніком-метеорологом. Анастасія Іллівна – людина неабияких організаторських здібностей, мудра наставниця, яка виховала не одне покоління працівників метеостанції.
З 2005 р. по 2012 р. станцію очолювала Боряк Валентина Дмитрівна. За 48 років праці в гідрометеорологічній службі вона встигла попрацювати і техніком-агрометеорологом, і техніком-метеорологом, і начальником, тобто була справжнім професіоналом.
З 2012 р. і по цей час станцію очолює Саніна Галина Володимирівна. До призначення її начальником, вона 12 років пропрацювала на станції техніком-агрометеорологом. За 23 роки роботи на станції вона добре знає колектив, обов’язки кожного і забезпечує злагоджену роботи всієї команди.
Наразі на станції працює кваліфікований персонал: технік-агрометеоролог Тамара Фурман, техніки-метеорологи: Карина Ситник, Тетяна Яхненко, Людмила Гразіон, Вікторія Рева, Олександр Бабушанов. Оцінка роботи станції постійно висока, за що треба завдячувати колективу спеціалістів, які працювали раніше і нині працюють на станції, щедро віддаючи свої знання новим працівникам.
Так, вже 32 роки працює на станції техніком-метеорологом Яхненко Тетяна Сергіївна, 28 років працює техніком-метеорологом Гразіон Людмила Макарівна. 34 роки (з 1988 р. по 2022 р.) пропрацювала на станції Лимар Тетяна Василівна, нині вона на заслуженому відпочинку, але колектив пам’ятає її як професіонала, людину доброзичливу, добросовісну, працьовиту.
На метеостанції проводяться спостереження метеорологічні, агрометеорологічні, радіометричні та за станом навколишнього середовища.
Метеостанція забезпечує даними спостережень органи влади, доводить до них та до населення прогнози погоди, попередження про складні погодні умови, інформацію про фактичну погоду, за необхідності надаються консультації.
Щодня у соціальній мережі «Фейсбук» споживачі можуть ознайомитися з актуальною і цікавою метеорологічною і агрометеорологічною інформацією, яку надає метеостанція.
Агрометеорологічні спостереження на станції почали проводити з 1949 р. Наразі агрометеорологічні спостереження за с/г культурами агрометеорологи метеостанції проводять на полях Черкаської дослідної станції ННЦ «Інститут землеробства ААНН України». Працівники дослідної станції є давніми колегами і добрими друзями метеостанції, вони завжди допомагають колективу метеостанції в господарських справах, а також діляться корисною науковою інформацією.
В 2016 р. працівниками Українського метеорологічного інституту спільно з американськими колегами на М Сміла встановлено грозопеленгатор. Цей прилад належить до мережі метеорологічної служби. Така мережа дає можливість виявляти координати місць ударів блискавок, що в свою чергу дозволяє оперативно реагувати на можливі, пов’язані з блискавками, загрози – лісові та торф’яні пожежі, пошкодження електромереж тощо.
До пандемії щороку метеостанцію Сміла відвідували з екскурсіями вчителі та учні освітніх закладів Смілянщини. Працівники метеостанції розповідали дітям про мету створення метеостанцій, ознайомлювали з основними напрямками їх роботи, з приладами і обладнанням, з якими працюють. Після екскурсій і вчителі, і школярі завжди щиро дякували колективу метеостанції за цікаву інформацію і гостинність.
За сумлінну працю колектив неодноразово нагороджувався почесними грамотами Державної гідрометеорологічної служби та органами місцевої влади.
2022-2023 р.р. є трагічними і дуже важкими для України. Російська агресія вплинула на все українське суспільство. Але повномасштабне вторгнення рф і введення воєнного стану в країні не завадило працівникам метеостанції Сміла відповідально і добросовісно виконувати свою роботу.
Під час масованих атак на об’єкти критичної інфраструктури, здійснюваних ворогом, які часто спричиняли відсутність електропостачання, працівники метеостанції в повному обсязі проводили всі види спостережень та вчасно передавали свою інформацію.
– Цей важкий час є для всіх нас роком витримки та єднання. Ми згуртувалися, ми працюємо на Перемогу, на краще майбутнє нашої України, – зазначають працівники метеостанції Сміла.
Залишити відповідь