Молоді вчені з українських науково-дослідних інститутів створюють новітні сенсорні прилади для медичної діагностики. У циклі робіт «Нові біоаналітичні системи медичного призначення», яка представлена на Премію Президента України для молодих вчених 2015 року, запропоновано результати розробки монобіосенсорів, біосенсорних систем та хемосенсорів – перспективних аналітичних приладів, здатних визначати з високою точністю та селективністю концентрації ряду біохімічних маркерів, таких як креатинін, сечовина, аргінін, амоній, метиламін, АТФ, глюкоза, у біологічних зразках.
Такі прилади можуть значно спростити діагностику гострих і хронічних форм захворювань ниркової, м’язевої, тиреоїдної та панкреатичної недостатності, дисфункцій бронхолегеневої системи, а також деяких видів раку.
Автори циклу наукових праць всебічно оптимізували роботу таких приладів у рідких середовищах, де відбувається весь каскад реакцій між аналізованими сполуками та селективними елементами сенсорів. При створенні сенсорних приладів були застосовані як сучасні біотехнологічні підходи – іммобілізовані рекомбінантні ферменти (уреаза, аргіназа), різні типи мікро- та наноносіїв (синтетичні цеоліти, силікаліти, клиноптилоліт), так і різні типи фізичних перетворювачів, виготовлені на основі сучасних напівпровідникових технологій та електронних схем. Розроблені монобіосенсори та біосенсорні системи було апробовано на реальних зразках сироватки та діалізату крові, а також різних медичних препаратах. Проведено метрологічну атестацію деяких біосенсорів і запропоновано методики кількісного визначення метаболітів, офіційно затверджені в ДП «Укрметртестстандарт».
Перевагами розроблених біосенсорних тест-систем є висока чутливість, специфічність, швидкість вимірювання та одержання результату, можливість проведення масштабних досліджень навіть у польових умовах та невисока вартість аналізу в цілому. Цикл робіт, проведених колективом молодих вчених, є вагомим внеском у розробку сучасних, конкурентоспроможних вимірювальних портативних приладів для експресного, інтегрального та селективного визначення речовин, котрі мають важливе значення в сучасній клінічній лабораторній діагностиці.
Олександр Швидкий
Молоді українські вчені вдосконалили прилади для лабораторної діагностики
10 Березня 2015, 11:31 Сміла
Залиште свій коментар тут.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.
Увага! Пам'ятайте, що наш сайт - поле для виважених коментарів.
Залишити відповідь