У липні Європарламент дав «зелене світло» проекту нової системи прикордонного контролю на території ЄС. Вона передбачає запровадження електронної анкети, яку нерезиденти мають заповнювати перед поїздкою до Євросоюзу, та покликана запобігти потраплянню до Шенгену злочинців. Попри те, що нові правила ще узгоджуються, вони вже обросли низкою міфів та вигадок: від необхідності купувати дорогий дозвіл на мандрівку до скасування безвізу. Що, насправді, передбачає електронна система, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Як зміняться правила в’їзду до Шенгенської зони? Відповідно до проекту, нова європейська система дорожньої інформації та авторизації (ETIAS) передбачає запровадження електронної анкети для громадян, які планують подорож у рамках безвізового режиму. Вартість авторизації – 7 євро. Проте ці 7 євро не будуть стягувати перед кожною поїздкою, дозвіл на в’їзд діятиме 3 роки або ж до закінчення терміну дії паспорта.
Мандрівники повинні будуть ввести до електронної системи паспортні дані, інформацію про місце проживання, рівень освіти та рід занять, контактні дані, а також зазначити першу країну Шенгенської зони, яку планують відвідати. Також потрібно буде відповісти на низку запитань – про наявність судимості, перебування у зонах конфлікту чи війни, правопорушення та висилання з країн ЄС.
Експерти зауважують, що заповнення електронної анкети – це у жодному разі не повернення до «візових часів». Не потрібно буде довідок із роботи чи банку. Головна мета такої авторизації – убезпечити ЄС від злочинців та терористів. Система перевірятиме інформацію за низкою баз даних: Шенгенською та візовою інформаційними системами, системою «в’їзд-виїзд», базами Інтерполу та Європолу.
Якщо порушень не буде виявлено, система протягом кількох хвилин видасть автоматичне повідомлення про оформлення дозволу. Експерти впевнені, що для законослухняних громадян заповнення анкети буде формальністю.
Кого торкнуться зміни? Нововведення стосуватимуться не лише України, а й усіх країн, які не є членами ЄС. Заступник директора ГО «Європа без бар’єрів» Катерина Кульчицька запевняє, що не варто слухати тих, хто вже охрестив нові правила «платним безвізом» для українців.
«Це є міфом, що Європейський союз намагається покарати Україну за якісь порушення, тому що так званий «платний безвіз» – це насправді нова система попередньої авторизації, яка буде введена для всіх громадян безвізових країн, а таких для ЄС більше 60. До них входить і Україна, і Грузія, і Молдова, і США, і Канада, і ще група країн», – пояснює Кульчицька.
Про те, що українцям нема чого хвилюватись, неодноразово казав і Президент Петро Порошенко.
«Не слухайте тих, хто намагається накаркати призупинення безвізу. Це те ж саме коло «прогнозистів», які пророчили, що нам його ніколи не дадуть, – підкреслив глава держави. – Я не допущу жодних дій, які дали б підстави поставити під сумнів наше право на безвіз».
Коли запрацюють нові правила? Запропоновані зміни набудуть чинності не раніше 2021 року. На першому етапі система запрацює в аеропортах, трохи згодом – у пунктах перетину кордону автомобілем та поїздом. За словами експертів, запуск системи не відбуватиметься швидко, адже потребує значних фінансових вкладень та оновлення програмного забезпечення.
Нові правила повинна ще підтримати Рада міністрів ЄС, після чого вони будуть опубліковані в офіційному журналі. Система авторизації повинна зробити подорожі Європою безпечнішими.
Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю
Залишити відповідь