З приходом осені розпочався сезон захворювань на грип та гострі респіраторні захворювання. За даними Смілянського відділу ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» у Смілі вже захворіла 591 особа.Міністерство охорони здоров’я України виступило з рекомендаціями по профілактиці грипу і ГРВІ. Зазвичай симптоми грипу з’являються несподівано.Найчастіше це: різке підвищення температури тіла (більше 38°С), головний біль, біль в м’язах, біль в горлі, кашель, нежить. Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікаєте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою – його життя. Викликайте “швидку” або терміново звертайтеся безпосередньо в лікарню, якщо є такі симптоми грипу :- особа стала дуже блідою або з’явилося посиніння;
- важко дихати; температура не спадає впродовж довгого часу;
- багатократна блювота і випорожнювання;
- порушення свідомості – надмірна сонливість або збудження;
- біль в грудній клітці;
- з’явилися домішки крові в мокроті;
- показники артеріального тиску нижче норми.
Ці симптоми грипу ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може привести до смерті хворого. Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень- жовтень). В той же час,щеплення рекомендують робити і в пізніші терміни – впродовж усього сезону грипу. Усупереч поширеному міфу, вакцинація не послабляє, а посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введеннявакцини формується через 7-14 днів.
В кінці лютого 2018 року Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала рекомендації по складу вакцини проти грипу на сезон 2018–2019 років в Північній півкулі. В порівнянні зі складом трьохвалентної вакцини, що була рекомендована для минулого сезону 2017–2018, в новому сезоні в складі вакцини запропоновано дві зміни: компонент А(НЗN2) замінений на вірус, подібний А/Singapore/INFІМН-16-0019/2016(НЗN2); компонент В замінений на вірус, подібний В/Соlorado/06/2017, який представляє собою новий штам В/Victoria.
Таким чином вірусами, які ймовірно будуть циркулювати в новому епідсезоні є: вірус, подібний А/Мichigan/45/2015(Н1N1) рdm09; вірус, подібний А/Singapore/INFІМН-16-0019/2016(НЗN2); вірус, подібний В/Соlorado/06/2017.
Найближчим часом ці вакцини повинні з’явитися ваптеках і медичних установах. Щеплення проти грипу не входять в національний календар щеплень, тому ці вакцини не закуповуються за державний бюджет. Вони можуть отримуватися за засоби місцевих бюджетів або інших джерел, не заборонених законодавством. Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, що відносяться до груп ризику. Для цих людей грип представляє найбільшу небезпеку, а своєчасна регулярна профілактика здатна врятувати життя.
Відомі наступні групи ризику:
- діти до 5 років(особливо – діти до 2 років);
- вагітні жінки;
- люди у віці від 65 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі діабетом;
- хворі хронічними серцево-судинні захворювання;
- хворі хронічними захворюваннями легенів;
- люди з іншими важкими хронічними захворюваннями;
- люди, що знаходяться на иммуно-супрессивной терапії.
Для цих людей грип представляє особливу загрозу,оскільки стан їх організму істотно знижує їх шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто – і вижити. Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники; учителі і вихователі; продавці; водії громадського транспорту; усі, хто працює у багатолюдних місцях. У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд з хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без виключення засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Хоча кращий спосіб уберегтися від сезонного грипу – щорічна вакцинація, деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби:
- “Захворів – сиди удома”. Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий “трудовий героїзм” (коли ви хворі йдете на роботу) тільки сприятиме поширенню інфекції.
- Уникайте близького контакту з хворим. Намагайтеся якомога менше знаходитися поряд з людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримаєте дистанцію з іншими людьми,щоб уберегти їх від хвороби.
- Прикривайте ніс і рот. Під час кашлю і чхання грип поширюється особливо швидко. Прикроюйте серветкою рот і ніс – це знизить вірогідність передачі інфекції іншим.
- Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води і мила, використайте спреи для рук на спиртовій основі.
- Намагайтеся не чіпати обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот і і ніс.
- Провітрюйте і дезинфікуйте приміщення. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте і дезінфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся удома, на роботі або в учбових закладах. Це особливо важливо,якщо в приміщенні знаходиться хворий.
- Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води і харчуйтеся поживною їжею.
Залишити відповідь