У лещата сучасного податкового законодавства потрапив колектив Національного дендрологічного парку «Софіївка». Депутати Уманської міської ради вирішили, що в цій установі грошей кури не клюють і «порадували» нововведенням – з січня 2015 року сплачувати за землю, на якій розміщено дендропарк. Сьогодні це єдина в Україні установа такого типу, на яку «повісили» земельний податок. Загалом, колективу за рік потрібно зібрати й віддати до місцевого бюджету чималеньку суму – 846 тисяч гривень! До того ж, це ще не всі нововведення: дбаючи про захист інтересів уманчан, плату за вхід до «Софіївки» хочуть скасувати.
Фінансові перипетії дендрологічного парку вже перетнули містечкові межі: колектив почав шукати захисту на стороні. Принагідно його працівники звернулися по допомогу до голови Аграрної партії України Віталія Скоцика та голови обласної організації цієї ж партії, депутата обласної ради Наталії Старікової, які якраз перебували з робочим візитом в Уманському районі і, на прохання колективу, завітали до дендропарку.
Зустріч тривала близько трьох годин. За цей час встигли і обговорити проблеми,і прослухати чудову, просякнуту не лише достовірним фактажем і сухими цифрами, а й прекрасною сучасною лірикою, лекцію з історії «Софіївки» від однієї з кращих її екскурсоводів, пані Галини.
— Екскурсія настільки вразила мене, що тепер дуже важко сконцентруватися на справах, – поділився враженнями з присутніми Віталій Скоцик. – Обов’язково приїду сюди ще, з родиною.
Проте ні щоденна кропітка праця, ні професійність колективу не захищають від проблем. А їх накопичилося чимало: у закладу заборгованість, 650 тисяч гривень, за проведені в попередні роки роботи по улаштуванню дорожньо-алейної системи. До того ж, є 518 тисяч кредиторської заборгованості. Загалом у «багатенького» дендропарку боргів більше, ніж на мільйон гривень, а тут ще й ця халепа із земельною платою.
– Мабуть, усі думають, що ми тут на саджанцях та платі за вхід прірву грошей заробляємо. А ми отримуємо кошти з бюджету лише на зарплату, і вона у переважної більшості працівників – мінімальна, – жаліються члени колективу. – Все інше – за наш рахунок.
Принагідно гостям вручили листи-звернення із проханням допомогти вирішити цю ситуацію, зокрема, й до голови Черкаської обласної ради Валентини Коваленко та голови Черкаської облдержадміністрації Юрія Ткаченка.
В листах йдеться, що заклад протягом багатьох років справно й в повному обсязі сплачував податки до державного, обласного та місцевого бюджетів. Протягом минулого року лише до держбюджету та фондів дендропарк сплатив майже чотири мільйони гривень. Адміністрація і колектив дендропарку просять обласне керівництво віднайти можливість і спрямувати 846 тисяч гривень на покриття боргу за земельний податок із обласного бюджету.
«Міська рада м. Києва не тільки звільнила ботанічні установи міста від сплати податку за землю, а й виділила Ботанічному саду ім. акад. О. Фоміна кошти в сумі 10,0 млн. грн. на облаштування огорожі», – аргументує в листі до очільників області директор парку Іван Косенко.
– Такі установи, як національний дендрологічний парк «Софіївка», не можуть бути прибутковими, – вважає депутат облради Наталія Старікова. – Навпаки, в них потрібно вкладати кошти, адже це наша історія й наш духовний спадок. Це взагалі унікальне місце: вчені NASA провели дослідження й визначили місця на Землі, які мають найбільший позитивний енергетичний вплив на людину. До цього списку увійшла й наша «Софіївка».
– Колектив опинився у складній ситуації – додаткове джерело фінансування забирають, а земельний податок – додають, – прокоментував Віталій Скоцик. – Звичайно, ми зробимо все, що в наших силах, аби допомогти. Але для того, щоб прості люди, які працюють на землі, або в суміжних галузях, могли відстоювати свої інтереси, їм потрібно гуртуватися й делегувати своїх представників до рад усіх рівнів. Пояснити це та згуртувати людей – одне з завдань Аграрної партії.
Проте ситуація із непосильним земельним тягарем для національного дендропарку в сучасних українських реаліях не є чимось винятковим. Протягом останніх років ми спостерігаємо планомірне загальнодержавне скорочення видатків на соціальну інфраструктуру та й скорочення самої цієї інфраструктури, хаотичне запровадження податків, які інколи вдається скасувати під тиском громадськості тощо. Цього року, відповідно до бюджету, Україна має закрити 500 вишів (залишиться трохи більше 300), 5% (близько тисячі) загальноосвітніх шкіл.
І залишається тільки здогадуватися, запровадження чималенького земельного податку для національної перлини це погано продумане рішення чи далекоглядна стратегія?
Ілона Левченко
Залишити відповідь