Міністерством освіти і науки розроблено альтернативний існуючому підхід до державного фінансування вищої освіти, який передбачає державне замовлення на основні спеціальності та грантове фінансування інших.
Про це розповів заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький під час спілкування з народними депутатами Романом Грищуком та Сергієм Колебошиним в проєкті «Комітет освіти», передає osvita.ua.
За його словами, у концепцію закладений принцип державного замовлення на основні спеціальності, тобто на фахівців тих спеціальностей, яких однозначно потребуватиме держава – медиків, вчителів, інженерів тощо. За цими спеціальностями державне замовлення буде збережено.
Водночас держава не має можливості прогнозувати необхідну їй кількість фахівців з інших спеціальностей за кілька років.
Зокрема, планується, що випускник на основі отриманих результатів ЗНО або НМТ отримуватиме державну підтримку у вигляді певної кількості грошей і самостійно визначатиме, якому закладу освіти заплатити їх за своє навчання.
При цьому цей виш може бути будь-якої форми власності – державної, комунальної або приватної.
За розрахунками Міністерства освіти і науки, держава при запроваджені грантового фінансування здобуття вищої освіти зможе збільшити кількість студентів, які отримують державну підтримку, орієнтовно на 30-40%. Водночас ця підтримка не буде покривати повної вартості навчання.
Очікується, що Міністерство освіти і науки може найближчим часом запропонувати відповідні проєкти законодавчих ініціатив у цій сфері.
У відомстві ставлять за мету, щоби система грантів запрацювала вже у вересні 2024 року.
Залишити відповідь